tragerea-la-sortiAstra Giurgiu, campioana României la fotbal, va înfrunta formația engleză West Ham United, în play-off-ul Europa League, potrivit tragerii la sorți efectuate vineri, la sediul UEFA, de la Nyon. Prima manșă se va juca la Giurgiu, pe 18 august, iar returul la Londra, în data de 25 august.

Cele două echipe s-au înfruntat și în sezonul trecut în Europa League, în turul al treilea preliminar, iar Astra a avut câștig de cauză, după 2-2 la Londra și 2-1 la Giurgiu.

La rândul său Steaua va juca în compania puternicei  Manchester City . Primul meci pe teren propriu, pe 16 sau 17 august, iar returul la Manchester, pe 23 sau 24 august.

În cazul în care nu va reuși să treacă de City și să se califice în grupele Ligii Campionilor, vicecampioana României va evolua în grupele Europa League. Steaua nu a fost cap de serie la tragerea la sorți, iar Manchester City era cel mai valoros adversar din urna favoritelor.

Manchester City, care a terminat pe locul patru în sezonul trecut din Premier League, este antrenată din această vară de celebrul tehnician spaniol Josep Guardiola. 

Ruta campioanelor 

Ludogoreț Razgrad (Bulgaria) — Viktoria Plzen (Cehia) 
Celtic Glasgow (Scoția) — Hapoel Beer-Sheva (Israel) 
FC Copenhaga (Danemarca) — APOEL Nicosia (Cipru) 
Dundalk FC (Irlanda) — Legia Varșovia (Polonia) 
Dinamo Zagreb (Croația) — Red Bull Salzburg (Austria)

Ruta noncampioanelor 

Steaua — Manchester City (Anglia) 
FC Porto (Portugalia) — AS Roma (Italia) 
Ajax Amsterdam (Olanda) — Rostov (Rusia) 
Young Boys Berna (Elveția) — Borussia Moenchengladbach (Germania)
Villarreal (Spania) — AS Monaco (Franța)

Celelate meciuri sunt următoarele:

FC Astana (Kazahstan) — BATE Borisov (Belarus) 
Arouca (Portugalia) — Olympiakos Pireu (Grecia) 
Midtjylland (Danemarca) — Osmanlispor (Turcia) 
AS Trencin (Slovacia) — Rapid Viena (Austria) 
Lokomotiva Zagreb (Croația) — Racing Genk (Belgia) 
AEK Larnaca (Cipru) — Slovan Liberec (Cehia) 
Dinamo Tbilisi (Georgia) — PAOK Salonic (Grecia) 
Austria Viena (Austria) — Rosenborg Trondheim (Norvegia) 
Beitar Ierusalim (Israel) — AS Saint-Étienne (Franța) 
Vojvodina Novi Sad (Serbia) — AZ Alkmaar (Olanda) 
NK Maribor (Slovenia) — FK Qabala (Azerbaidjan) 
Slavia Praga (Cehia) — Anderlecht Bruxelles (Belgia) 
Astra Giurgiu (România) — West Ham United (Anglia) 
Fenerbahce Istanbul (Turcia) — Grasshopper Zurich (Elveția) 
Broendby IF (Danemarca) — Panathinaikos Atena (Grecia) 
FC Krasnodar (Rusia) — Partizani Tirana (Albania) 
KAA Gent (Belgia) — Shkendija (Macedonia) 
Istanbul Bașakșehir (Turcia) — Șahtior Donețk (Ucraina) 
SonderjyskE (Danemarca) — Sparta Praga (Cehia) 
Sassuolo (Italia) — Steaua Roșie Belgrad (Serbia) 
IFK Goteborg (Suedia) — Qarabag Agdam (Azerbaidjan) 
Maccabi Tel Aviv (Israel) — Hajduk Split (Croația)

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here