Metrorex a luat recent decizia de a aduce un aer proaspăt staţiilor sale de la metrou. Astfel, conducerea acestei companii a anunţat că va schimba  noile denumirile stațiilor de până acum, dar că pentru a nu fi încurcate ele vor funcționa  în paralel cu cele clasice.                                 Stațiile vor purta numele unor personalităţi românești , mari glorii ale sportului , conform unui   comunicat Metrorex.

Pentru giurgiuvenii care se deplasează des în București punem și noi la dispoziție astăzi lista celor 51 de staţii de metrou cu noile lor  nume:

1. 1 Decembrie 1918 – Olga Homeghi;

2. 1 Mai – Maria Olaru;

3. Anghel Saligny – Gheorghe Berceanu;

4. Apărătorii Patriei – Ioana Olteanu;

5. Aurel Vlaicu – Simona Amânar;

6. Aviatorilor – Liliana Gafencu;

7. Basarab 1 – Andreea Răducan;

8. Basarab 2 – Alina Dumitru;

9. Berceni – Maricica Puică;

10. Constantin Brâncoveanu – Marioara Popescu;

11. Costin Georgian – Vasile Dâba;

12. Crângaşi – Ecaterina Szabo;

13. Dimitrie Leonida – Viorel Talapan;

14. Dristor 1 – Sandra Izbaşa;

15. Dristor 2 – Gabriela Szabo;

16. Eroii Revoluţiei – Constanţa Burcică;

17. Eroilor – Elena Georgescu;

18. Gara de Nord 1 – Cătălina Ponor;

19. Gara de Nord 2 – Neculai Ţaga;

20. Gorjului – Leon Rotman;

21. Griviţa – Serghei Covaliov;

22. Grozăveşti – Ecaterina Oancia;

23. Izvor – Nicu Vlad;

24. Jiului – Corneliu Ion;

25. Lujerului – Lavinia Miloşovici;

26. Mihai Bravu – Mihaela Peneş;

27. Nicolae Grigorescu 1 – Dimitrie Popescu;

28. Nicolae Grigorescu 2 – Cristina Grigoraş;

29. Nicolae Teclu – Lia Manoliu;

30. Obor – Georgeta Andrunache;

31. Păcii – Veronica Cochelea;

32. Pantelimon – Rodica Florea Şerban;

33. Parc Bazilescu – Daniela Sofronie;

34. Petrache Poenaru – Paula Ivan;

35. Piaţa Iancului – Iolanda Balaş;

36. Piaţa Muncii – Diana Mocanu;

37. Piaţa Romană – Viorica Susanu;

38. Piaţa Sudului – Elisabeta Lipă;

39. Piaţa Unirii 1 – Ivan Patzaichin

40. Piaţa Unirii 2 – Nadia Comăneci;

41. Piaţa Victoriei 1 – Marius Urzică;

42. Piaţa Victoriei 2 – Angela Alupei;

43. Pipera – Daniela Silivaş;

44. Politehnica – Monica Roşu;

45. Preciziei – Doina Melinte;

46. Republica – Laura Badea;

47. Ştefan cel Mare – Simona Păuca;

48. Timpuri Noi – Rodica Arba;

49. Tineretului – Ştefan Rusu;

50. Titan – Toma Simionov;

51. Universitate – Doina Ignat.

1 COMENTARIU

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here