DGR-DIN2 1-1, 2010

Dunărea Giurgiu rămâne fără victorie şi după cea de-a doua partidă de verificare din această vară. Dacă joi, 15 iulie, pierdeau, la limită în faţa Victoriei Brăneşti (scor 0-1), băieţii lui Emil Ursu au remizat astăzi cu Dinamo II (scor 1-1).

Tehnicienii celor două formaţii, Emil Ursu respectiv Ionel Ganea, au hotărât ca partida să se desfăşoare pe durata a două reprize a câte 50 de minute, poate şi datorită faptului că echipa secundă a clubului Dinamo este în plină reconstrucţie, foarte mulţi jucători aflându-se în probe.

Pe o căldură sufocantă, jucătorii au alergat mai mult pentru a scăpa de razele soarelui decât pentru a-şi etala calităţile. “Dinamoviştii mici” s-au instalat în jumătatea gazdelor încă din primul minut, însă prima ocazie aparţinut Dunării, Oprea reţinând în minutul 9 mingea expediată din lovitură liberă de Georgian Marcu.

După 10 minute, Dinamo II îşi arată colţii prin Cristescu care reia cu capul puţin pe lângă poartă, pentru ca în minutul 24 “alb-roşii” să ţintească butul din dreapta lui Gavrilaş.

Treziţi parcă din letargie, “dunărenii” încep să conteze în atac, creându-şi trei faze de gol în patru minute. Mai întâi Tigoianu loveşte transversala din interiorul careului (minutul 35), apoi Cojenel îl întinânde serios pe Oprea care respinge în faţă şutul puternic al mijlocaşului giurgiuvean (minutul 36). Ocaziile se răzbună în minutul 38, atunci când Ştefan Iordache transformă fără probleme penalty-ul acordat de arbitrul Dragoş Istrate.

Indicaţiile tactice venite la pauză din partea lui Ioan Andone (antrenorul echipei mari  aflându-se şi el la faţa locului) au dat roade, acesta coborând “în iarbă” pentru a-i încuraja pe tinerii fotbalişti dinamovişti.

Oaspeţii vor reuşi să egaleze prin Alexandru (minutul 65), după ce în prealabil Adam şi Predoiu nu l-au putut învinge pe Naumovski din poziţii ideale. Golul oaspeţilor avea să fie şi ultimul al partidei, rezultatul de egalitate, fiind, până la urmă, unul echitabil.

În ciuda rezultatului de egalitate, antrenorul principal al Dunării Giurgiu, Emil Ursu, s-a declarat mulţumit de amicalul cu Dinamo II, considerându-l un test util: “Suntem încă la începutul pregătirilor. Avem nevoie de mai multă atenţie la finalizare. E bine totuşi că reuşim să ne creăm ocazii. Sunt mulţumit şi de meciul de astăzi şi de cel de joi, cu Victoria Brăneşti” a opinat Emil Ursu.

Dunărea Giurgiu – Dinamo II Bucureşti 1-1 (1-0)

[Şt. Iordache 38(p) respectiv Alexandru 65]

DUNĂREA GIURGIU

(Repriza I): Gavrilaş – Odoroabă, Şanţmare (24’ Cataramă), Damian, S. Constantin – C. Gheorghe, G. Marcu, Ochia, Cojenel – Tigoianu, Ş. Iordache. Antrenor: Emil URSU

(Repriza a II-a): Dragne – Comăneanu, Topor, Damian, Al. Filip – Cataramă, V. Gheorghe, Ochia, Adam – Bănaru, Predoiu.

Au mai evoluat: Ciocârlan, M. Stan, Matache, Dobre şi Adâr.

DINAMO II

Oprea – Helder, Cristescu, L. Goian, Stanca – Mărmăneanu, R. Stănescu, Stan, L. Rus – Dumitrescu, Vâlcu. Antrenor: Ionel GANEA

Au mai evoluat: Naumovski, Maksumic, Prodescu, Artiad, Todorovski, Dragalina, Alexandru, Ungur.

Dunărea Giurgiu va pleca luni, 19 iulie într-un cantonament de 11 zile la Buşteni. Lotul deplasat în staţiunea prahoveană îi cuprinde pe Dragne, Neagu, Gavrilaş (portari) – Comăneanu, Ciocârlan, Damian, Şanţmare, Odoroabă, Topor, S. Constantin, Alexandru Filip (fundaşi), C. Gheorghe, M. Dobre, Ochia, Cojenel, G. Marcu, Cataramă, Ad. Adam (mijlocaşi) – Bănaru, Şt. Iordache, M. Stan, Predoiu, Tigoianu, C. Costin (atacanţi).