Astra 2 Giurgiu – Inter Clinceni 3-0

Astra 2 Giurgiu a disputat duminică, 30 ianuarie, primul meci amical din cantonamentul de la Mogoşoaia. Giurgiuvenii au întâlnit pe sinteticul de la Buftea pe Inter Clinceni, echipă ce  activează în Liga a treia. Fotbaliştii pregătiţi de Imilian Şerbănică au obţinut victoria cu scorul de 3-0, prin golurile marcate de C. Gheorghe (10 din penalty), William (28) şi Burlacu (88).

În această partidă atacantul brazilian Tiago Fonseca a fost lăsat pe tuşp, datorită unei uşoare accidentări. După acest meci, mijlocaşul giurgiuvenilor, William, a plecat în Antalya pentru a se alătura primei echipe aflată în cantonament în Turcia.

Clinceni: C. Ion – Cucu, Niţă, Nedelcu, Oşca – C. Mihai, Al. Andrei, M. Dumitru, Budeanu – Luca, Răducanu. Au mai intrat: H. Iancu – Nisipeanu, Buşu, M. Nicolae, M. Gheorghe, Păun, Lixandru, Dedu, D. Ene, Motoş, Stoian. Antrenor: Bogdan Popa.

Astra: Gavrilaş – C. Gheorghe, Şanţmare, Damian, S. Constantin – Quim, Cojenel, Ochia, William – Bănaru, M. Stan. Au mai intrat: G. Popa, Dragne – Moroiţă, Hoprich, Burlacu, Geană, Nemţescu, Omer, Raul Garcia, Condrea, Bucşă. Antrenor: Imilian Şerbănică.

Astra 2 Giurgiu – Callatis Mangalia 1-0

Miercuri, 2 februarie, fotbaliştii de la Astra 2 Giurgiu şi-au continuat seria partidelor amicale, întâlnind, la centrul olimpic Izvorani, echipa de Liga a treia Callatis Mangalia. Partida desfăşurată pe sintetic a constituit un bun prilej pentru tehnicianul giurgiuvean Imilian Şerbănică de a-i vedea la lucru pe toţi componenţii lotului. Jocul a fost dominat de fotbaliştii giurgiuveni, care şi-au ceat bune ocazii de gol, reuşind să fructifice doar una în minutul 35 prin Fonseca, care a reluat cu capul din 6 metri, după o centrare venit de pe partea dreaptă de la M. Stan.

Vineri, 4 februarie, fotbaliştii giurgiuveni au revenit acasă, şi, după o pauză de două zile, îşi vor relua antrenamentele luni, 7 februarie. Astra 2 Giurgiu va juca două amicale la Berceni cu Chindia Târgovişte (marţi, 8 februarie) şi FCM Târgovişte (11 februarie).

Astra: G. Popa – Ct. Gheorghe, Şanţmare, Damian, S. Constantin (Garcia) – M. Stan, Cojenel, Ochia, Quim – Tiago Adan, Martinez.

Au mai jucat după pauză: Dragne, Gavrilaş – Geană, Bănaru, Hoprich, Nemţescu, Burlacu, Condrea. Antrenor: Imilian Şerbănică.

Callatis: Vl. Neagu – Bucur, Floricel, Răvoiu, L. Florea – I. Florea, Bolat, Dimcea, Grigoraş – Ad. Crăciun, Bardu.

Au mai jucat după pauză: Willian – Kamara, Doicaru, Ţarălungă, Ioviţă, Patane.

Antrenor: Erik Lincar.