clasament-liga4-22-etape

În cadrul primelor meciuri oficiale din 2010, favoritele Ligii a IV-a Giurgiu au respectat calculele hârtiei, impunându-se fără prea mari emoţii.

Demn de remarcat este faptul că, în ciuda problemelor financiare cu care fotbalul judeţean se confruntă, toate cele 20 de echipe au rămas angrenate în competiţie. Revenind la rezultate, interesant este faptul că patru dintre cele zece meciuri s-au încheiat cu scorul de 4-1 pentru gazde, ca fapt divers, fiecare formaţie reuşind să marcheze cel puţin un gol.

Chiar dacă a fost nevoită să evolueze din nou în exil, la Braniştea de această dată, Nova Force Giurgiu nu a avut nicio problemă în a trece de Unirea Vânători (scor 4-1)

Derby-ul etapei s-a disputat la Izvoarele, acolo unde Unirea din localitate a fost mai tare decât Unirea din Ghimpaţi.

FC Bolintin Vale şi AS Scărişoara au oferit un festival de goluri, 8 la număr, în timp ce Viitorul Vedea continuă să spere în salvarea de la retrogradare după 2-1 cu Silver Inter Zorile.

Rezulatele complete ale etapei:

n Avântul Floreşti – Constructorul Malu Spart 2-0

n Avântul Putineiu – Dunărea Oinacu 4-1

n Constructorul Bolintin Deal – Olimpia Bălăşoieni 4-1

n Dragonii Ogrezeni – AS Singureni 4-1

nFC Bolintin Vale – AS Scărişoara 5-3

n FC Naipu – AS Prundu 1-3

n Nova Force Giurgiu – Unirea Vânători 4-1

n Real Vărăşti – Voinţa Slobozia 3-3

n Unirea Izvoarele – Unirea Ghimpaţi 3-1

n Viitorul Vedea – Silver Inter Zorile 2-1

AMÂNARE IMPOSIBILĂ. Deşi la un moment dat s-a pus problema amânării etapei a XXIII-a cu o săptămână din cauza ninsorilor din 10 şi 11 martie, până la urmă AJF Giurgiu a amânat partida cu o singură zi. Astfel, duminică, 14 martie (în loc de 13 martie), cu începere de la ora 11.00, se vor disputa următoarele meciuri:

AS Scărişoara – Avântul Floreşti, AS Singureni – Avântul Putineiu, Constructorul Malu Spart – Nova Force Giurgiu, Dunărea Oinacu – AS Prundu, Olimpia Bălăşoieni – FC Bolintin Vale, Silver Inter Zorile – Constructorul Bolintin Deal, Unirea Ghimpaţi – Real Vărăşti, Unirea Vânători – Unirea Izvoarele, Viitorul Vedea – FC Naipu, Voinţa Slobozia – Dragonii Ogrezeni

De asemenea, prima dintre cele patru etape intermediare programate în această a doua parte a campionatului, va avea loc miercuri, 17 martie, după următorul program: AS Prundu – AS Singureni, Avântul Floreşti – Olimpia Bălăşoieni, Avântul Putineiu – Voinţa Slobozia, Constructorul Bolintin Deal – Viitorul Vedea, Dragonii Ogrezeni – Unirea Ghimpaţi, FC Bolintin Vale – Silver Inter Zorile, FC Naipu – Dunărea Oinacu, Nova Force Giurgiu – AS Scărişoara, Real Vărăşti – Unirea Vânători, Unirea Izvoarele – Constructorul Malu Spart.

În fine, returul Ligii a V-a (Onoare) va începe pe 21 martie, cu o săptămână întârziere faţă de programul stabilit.

Bogdan VLADU

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here