clasament-liga-a-ii-a-peultimaDupă patru remize şi două înfrângeri, giurgiuvenii au găsit calea spre victorie la 49 de zile distanţă de ultima “victimă”.

Echipa care a reuşit să readucă Dunărea pe “linia de plutire” este aceeaşi care în precedentele ediţii de campionat s-a “predat” pe terenul “alb-albaştrilor”: FC Snagov.

Farmecul “sexy-impresarei” Ana-Maria Prodan nu a fost suficient pentru ca ilfovenii să lege o nouă victorie, aceştia cedând cu 1-4.

EFICIENŢĂ NESPERATĂ

Pentru prima oară în ultima vreme, nu numai că atacul Dunării a funcţionat “brici”, însă oamenii lui Marin Barbu au fost mai pragmatici ca oricând: patru goluri din cele şase ocazii avute.

Meciul a debutat cum nu se poate mai bine pentru giurgiuveni. Iordache şi Bănaru, cei doi jucători trimişi în avanposturi, au reuşit să perforeze poarta apărată de Curileac după numai zece minute de joc.

Irinel Voicu a reaprins speranţele snagovenilor (în minutul 24) după o lovitură liberă de la aproximativ 20 de metri, uşor deviată care a menţinut suspansul mai ales că Petrescu şi Viorel Dinu II au trecut pe lângă egalare.

ROŞU CARTONAŞ PENTRU VICTORAŞ

Cu un avantaj minim după prima jumătate a meciului, giurgiuvenii aveau să primească un cadou din partea lui Victoraş Cataramă. Jucătorul împrumutat de Astra la FC Snagov şi-a lăsat echipa în inferioritate numerică, uşurând munca lui Ciocârlan şi compania după o intrare violentă asupra lui Ochia (minutul 62).

La două minute după acest eveniment, Marian Stan şi-a trecut şi el numele pe lista marcatorilor, reluând din voleu pasa venită de la Damian.

Numai că giurgiuvenii nu s-au mulţumit doar cu atât. Stan (foarfecă laterală care a ratat de puţin ţinta) şi Marcu (lob de efect de la peste 25 de metri) au prefaţat ultimul gol al întâlnirii, reuşit de Cătălin Gheorghe. Aflat la primul gol din acest sezon, “şeptarul” Dunării a pierdut pe drum trei fundaşi adverşi, şutând imparabil din interiorul careului.

Scor final 4-1 (identic cu cel înregristrat în sezonul 2006/2007), rezultat concludent prin care “acvilele” şi-au luat la revedere de la suporteri, în ultimul meci de pe teren propriu din 2009.

“Sunt mulţumit de evoluţia băieţilor în meciul de astăzi. Până la eliminarea lui Cataramă, Snagovul ne-a pus mari probleme. La fel de adevărat este şi faptul că după acea eliminare diferenţa putea fi mult mai mare. Prin această victorie putem spune că vom avea o iarnă liniştită. Mergem la Sportul să scoatem un rezultat bun” a declarat Marin Barbu, “principalul” Dunării Giurgiu

SNAGOVUL, “MAMA RĂNIŢILOR”

Nu numai că snagovenii au devenit un fel de “talisman” pentru formaţia de la malul Dunării datorită faptului că nu au câştigat niciodată la Giurgiu în cele patru partide disputate până acum. Aceştia se încăpăţânează să rămână echipa cu cele mai multe goluri primite în ultimele trei întâlniri cu “alb-albaştri”.

DUNĂREA (4-4-2): Dragne –

C. Gheorghe, Şanţmare, Ciocârlan (c), Damian, Ivaşcă – Cojenel (’70 S. Bucă), Marcu, A. Matache (’59 M. Stan) – Bănaru, Iordache (’59 Ochia). Antrenor: Marin BARBU

FC SNAGOV (4-1-3-2): Curileac – Al. David, Zeciu, Ir. Voicu (’83 Tomozei), M. Florea – A. Radu (c) – Cataramă, G. Ene, V Dinu I –