În cadrul Cupei Europene la Aruncări de Iarnă disputată în localitatea franceză Arles (20-21 martie), reprezentativa României a obţinut un număr de trei medalii (toate de bronz) prin sportivii Anca Heltne (aruncarea greutăţii), Nicoleta Grasu şi Sergiu Ursu (ambii la disc).

Aflat la prima “convocare” din acest an, giurgiuveanul Laurenţiu Popa s-a clasat pe poziţia a noua (din 17 concurenţi) în proba de aruncare a greutăţii, cu o performanţă de 18.87 metri. Rezultatul de la Arles a reprezentat un nou record personal pentru sportivul legitimat la CSM Giurgiu în competiţiile outdoor (în aer liber).

Laurenţiu Popa (26 ani) a punctat decisiv pentru naţionala masculină a României care s-a clasat la general pe poziţia a cincea cu un total de 4166 de puncte. La feminin, România a urcat pe cea de-a treia treaptă a podiumului cu un total de 4246, la doar 27 de puncte de locul al doilea ocupat de Rusia.