Etapa cu numărul cinci a Ligii 1 s-a încheiat, luni seară, cu un meci extrem de spectaculos pe stadionul din  Giurgiu: Astra – FCSB.

O înfrângere surprinzătoare și rușinoasă în același timp  pentru Astra Giurgiu, care a fost umilită pe teren propriu de FCSB,  echipa giurgiuveană fiind una cu  pretenții la titlu. Dacă până acum echipa de la Dunăre a pierdut la limită, luni, giurgiuvenii au fost înfrânți fără drept de apel, cu 3-0(1-0).

Bucureștenii au început bine jocul, iar în prima repriză și-au creat câteva situatii de a marca,  reușind doar una în minutul 26: Gnohere a transformat sigur un penalty!

Lovitura de pedeapsă a fost însă prea ușor acordată de centralul Marius Avram, după ce Laurențiu Buș l-a prins de mâna stângă pe Romario Benzar, iar acesta a căzut ca fulgerat.

În repriza a doua cei care au marcat au fost tot oaspeții, în minutul 47. Pintilii a recuperat o minge și a pasat excelent lui Man, care a marcat lejer.

Două minute mai târziu , Pintilii a tras senzațional de la 23 de metri și a stabilit scorul final de 3-0 pentru Steaua.

În minutul 90, Planici a comis henţ în careu. Florentin Matei a executat penalty-ul, dar portarul stelist, Bălgrădean, a respins balonul.

FCSB revine astfel pe  primul loc după acest succes, cu două puncte avans faţă de CFR Cluj, la finalul turului play-off-ului.

„Noi doar am participat la spectacol. Cred că dacă intram cu 0-0 era altceva. Eu zic că n-a fost penalty pentru Steaua, dar asta e… Le-am dat cadouri două mingi și s-a făcut 3-0. Am ratat tot ce se putea. Pe final puteam s-o mai dregem și să dăm două goluri”, a declarat după meci antrenorul Astrei ,Gigi Mulțescu.

„A fost un dezastru pe teren, din toate punctele de vedere. Vom analiza ce s-a întâmplat în această seară. La modul cum ne-am prezentat în această seară, nu merităm să fim în primele 15 echipe ale caampionatului”, a declarat la rândul său, Dani Coman, președintele Clubului  Astra.

Echipele aliniate în teren:

Astra: Iliev – Cl. Iordache, Polczak, Erico, Stan – Takayuki Seto, Dandea (Bicianu ’46) – Balaure (V. Gheorghe ’46), Fl. Matei, L. Buş (Butean ’65) – Urko Vera
Antrenor Gheorghe Mulţescu.

Steaua: Bălgrădean – R. Benzar, Planici, Bălaşa (Junior Morais ’73), Momcilovici – Pintilii, L. Filip (Ov. Popescu ’46) – Man, Budescu (Teixeira ’46), Fl. Tănase – Gnohere.