Pentru fotbaliştii de la Astra 2 Giurgiu, runda cu nr. 13 a Ligii secunde la fotbal, a fost una cu ghinion. Giurgiuvenii au făcut din nou un pas greşit când nimeni nu se aştepta, în confruntarea de pe teren propriu cu FC Snagov, reuşind doar un meci egal, 1-1. Prima ocazie a meciului s-a consemnat în minutul 12, când G. Marcu a executat o lovitură liberă de la 20 de m., dar portarul oaspeţilor, Balaur, a respins-o cu dificultate în corner. În continuare, pe fondul unei uşoare dominări a fotbaliştilor de la Astra 2, au mai apărut câteva ocazii de a înscrie. Din păcate, neconcretizate pe tabela de marcaj. În minutul 12, C. Gheorghe şutează din interiorul careului mare, dar Balaur reţine fără emoţii. Zece minute mai târziu, Florea centrează de pe dreapta până la Senin, acesta din urmă a reluat din 10 m., dar goalkeeper-ul ilfovean a reţinut în doi timpi. Astfel că prima repriză se încheie cu rezultat alb.

În repriza a doua, oaspeţii au deschis scorul prin Petrea, în min. 51, acesta scăpat singur, îl lobează pe Dragne la 16 m. şi apoi împinge mingea în poartă, 1-0 pentru Snagov. Gazdele nu au acuzat şocul şi au reuşit să restabilească egalitatea în min. 57 prin William, care a reluat cu capul din şase metri o centrare de pe partea dreaptă de la C. Gheorghe, 1-1. Cea mai controversată fază a meciului s-a petrecut în minutul 60, Fonseca şutează din 4 m. la poartă, mingea lovindu-l în mână pe un fundaş advers, iar arbitrul acordă corner. Cu toate eforturile fotbaliştilor pregătiţi de Imilian Şerbănică, scorul a rămas neschimbat până la fluierul final. Astfel cei de la FC Snagov pleacă de pe “Marin Anastasovici” cu un punct nesperat, iar giurgiuvenii, după acest semieşec, au rămas tot pe poziţia a unsprezecea în clasament.

În etapa viitoare, programată sâmbătă, 27 noiembrie, Astra 2 Giurgiu se deplasează la Brăila, unde întâlneşte echipa locală, CF, echipă din care fac parte şi doi fotbalişti crescuţi la Giurgiu, fraţii Sorin şi Nelu Bucă. Este un meci în care giurgiuvenii au prima şansă la câştigarea celor trei puncte şi implicit la a cincea victorie în acest sezon.

Astra 2: Dragne, C. Gheorghe, Şanţmare (53 Valdez), Damian, V. Sandu, William, G. Marcu, Ochia, M. Florea, Senin (33 Cataramă, 71 M. Stan), Fonseca. Antrenor: Imilian Şerbănică.

FC Snagov: Balaur, Dumitru, Zeciu, Voicu (51 Popa), Radu Alexandru, A. Petrea, Bereşoaie, Iancu (70 Buduroi), V. Dinu (89 Hanca), Nistor. Antrenor: George Dumitru.

Au arbitrat: Marian Pană (Bucureşti), ajutat la cele două tuşe de Claudiu Florea (Piteşti) şi Adrian Ionescu (Târgovişte), observator FRF Ion Craiu (Bucureşti).

Rezultatele etapei a XIII-a: Gloria Buzău – Ceahlăul Piatra Neamţ 1-1 (Ungureanu 86 / Cebotaru 64), Astra II Giurgiu – FC Snagov 1-1 (William 57 / Petrea 51), Delta Tulcea – FC Farul Constanţa 2-2 (R. Radu 23, 32 / B. Rusu 39, I. Barbu 85), Concordia Chiajna – FC Botoşani 1-0 (Ad. Popa II 44), Săgeata Năvodari – CS Otopeni 1-0 (S. Chiţu 67), Dinamo II Bucureşti – Juventus Bucureşti 1-1 (R. Stănescu 35 / Rotaru 61), CF Brăila – Dunărea Galaţi 0-2 (Cârjan 55, V. Munteanu 60), Steaua II Bucureşti – Viitorul Constanţa 0-2 (M. Rusu 78, Cârstocea 83).

Etapa viitoare: Ceahlăul Piatra Neamţ – Concordia Chiajna; FC Farul – FC Snagov, Viitorul Constanţa – Delta Tulcea, FC Botoşani – Steaua II, CS Otopeni – Gloria Buzău, Juventus Bucureşti – Săgeata Năvodari, Dunărea Galaţi – Dinamo II, CF Brăila – Astra II.