Penultima etapă a Ligii Judeţene de Fotbal, disputată sâmbătă, 22 mai, a clarificat şi nu prea situaţia din partea superioară a clasamentului. Dacă numele echipei care va încheia pe prima poziţie (Nova Force Giurgiu) este cunoscut de mai bine de o lună, rămâne de văzut ordinea în care vor termina celelalte trei formaţii (Unirea Izvoarele, Dragonii Ogrezeni şi FC Bolintin Vale) calificate la barajul pentru desemnarea campioanei judeţene din acest sezon. Acest lucru este necesar pentru stabilirea celor două “semifinale” programate pentru 2 iunie, pe stadionul Dunărea Port din Giurgiu.

Încâlcită se prezintă şi situaţia la “retrogradare”, acolo unde se cunoaşte doar numele unei singure echipe (Viitorul Vedea) care va părăsi Liga a IV-a, pentru evitarea locurilor 18 şi 19 luptându-se trei formaţii: Real Vărăşti, AS Singureni şi Constructorul Bolintin Deal.

Rezultatele şi marcatorii etapei a XXXVII-a (penultima):

n AVÂNTUL FLOREŞTI – AS Singureni 5-0 (3-0) [C. Păun 10, 16, 63, M. Dumitrescu 33, L. Constantin 79]

n Constructorul Bolintin Deal – UNIREA GHIMPAŢI 2-3 (2-0) [M. Mocanu 21, G. Alexe 38 respectiv V. Pătraşcu 52, 68, Fl. Mihai 76]

n Dragonii Ogrezeni – FC NAIPU 2-3 (1-1) [Ghe. Pârvu 40, Viorel Constantin 46 respectiv Popică 5, L. Popescu 65, Rogojinaru 83]

n NOVA FORCE GIURGIU – Dunărea Oinacu 5-2 (2-2) [Lascarache 4, 90, Chircu 45, Bocancea 49, A. Damian 65 respectiv Stănică 3, Drăgnuţă 40]

n OLIMPIA BĂLĂŞOIENI – AS Scărişoara 2-1 (1-0) [Ghe. Chiriţoiu 44, M. Chiţu 55 – S. Petrescu 51]

n REAL VĂRĂŞTI – Avântul Putineiu 3-1 (1-1) [I. Viciu 21, 54, Fl. Ion 55 respectiv M. Ruse 19]

n Silver Inter Zorile – Constructorul Malu Spart 1-1 (0-0) [Fl. Stoica 62 respectiv Ciobănică 90+2]

n UNIREA IZVOARELE – AS Prundu 5-0 (5-0) [*meci înrerupt în minutul 57, oaspeţii rămânând în şase oameni] [Asan 18, 25, Chiosea 23, 30, Mangaţă 35]

n Viitorul Vedea – Unirea Vânători 2-2 (1-1) [Ţaga 13, Vrabie 85 respectiv Zamfirescu 19, Gal 52]

n FC BOLINTIN VALE – Voinţa Slobozia 9-2.

Ultima etapă (29 mai, ora 17.00): AS Prundu – Real Vărăşti, AS Scărişoara – Silver Inter Zorile, AS Singureni – Nova Force Giurgiu, Avântul Putineiu – Dragonii Ogrezeni, Constructorul Malu Spart – Viitorul Vedea, Dunărea Oinacu – Unirea Izvoarele, FC Naipu – Olimpia Bălăşoieni, Unirea Ghimpaţi – FC Bolintin Vale, Unirea Vânători – Constructorul Bolintin Deal, Voinţa Slobozia – Avântul Floreşti.

PROGRAMUL „BARAJULUI” PENTRU DESEMNAREA CAMPIOANEI

AJF Giurgiu a stabilit datele şi orele de disputare ale barajului pentru desemnarea campioanei judeţene la fotbal.

Astfel, în data de 2 iunie, pe stadionul “Dunărea Port”, cu începere de la ora 15.00 va avea loc prima semifinală care va aduce faţă în faţă ocupanta locului 1 (CS Nova Force) şi ocupanta locului 3. Cea de-a doua semifinală este programată în aceeaşi zi, pe aceeaşi arenă, numai că ora de începere va fi 18.00, iar protagoniste – ocupantele locurilor 2 şi 4.

“Marea finală” se va disputa sâmbătă, 5 iunie, cu începere de la ora 18.00, pe acelaşi stadion “Dunărea Port”. În deschidere va avea loc finala Campionatului Judeţean de Juniori, Dunărea Oinacu – Olimpia Bălăşoieni

Bogdan VLADU

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here