Etapa cu numarul 5 din play-off-ul Ligii 1 s-a incheiat luni seara, după disputarea ultimului meci dintre Astra Giurgiu și FCSB.
Formaţia bucureşteană a condus cu 2-0, dar Astra a revenit spectaculos şi a întors rezultatul.
Partida a avut două părţi distincte. Bucureștenii au făcut o primă repriză foarte bună, în care au marcat de 2 ori, prin  Ovidiu Popescu (min.18) și Man (min. 29). Gazdele au redus din scor prin Alibec, în minutul 36.
După pauză,  fotbaliştii echipei din Giurgiu n-au stat mult pe gânduri și, prin Takayuki Seto, în minutul 52 și din nou Alibec, în minutul 80, au adus victoria Astrei cu 3-2.
Pe ansamblu, putem spune că a fost o victorie normală, muncită, obţinută la capătul unui joc bun făcut în repriza a doua de jucătorii giurgiuvenii, în faţa unei formaţii cu obiectiv: titlul de campioană.
Au evoluat echipele:
Astra: Lazar – Bruno, Graovac, Dima  (83 Stahl ), Radunovic – Serban (12 V.Gheorghe,64 Dande ), Crepulja, Seto, Radut – Alibec, Budescu (83 Fatay)
Antrenor: Bogdan Andone
FCSB:A. Vlad – Cretu, I. Cristea, A. Miron (84 Ad.Niță), Ov. Popescu – D. Olaru, Vina (74 Ad.Popa), O. Morutan – D. Man, A. Petre (46 Cr.Dumitru), Fl. Tanase
Antrenor: Bogdan Vintila