372 Astra  a jucat   returul semifinalelor Cupei Ligii cu rezervele, în compania Campioanei României, deşi în tur pierduse doar cu 1-0. Acest lucru se întâmpla la câteva ore dipă ce Șumudică fusese suspendat …Nici campioana nu a aluat în serios  competiţia trimițând  pe teren jucători ce nu prea au jucat în acest sezon .

Cronica meciului
Teixeira, singurul nume sonor din tabăra giurgiuvenilor  , ratează  copilărește în minutul 5,  pierzând  mingea în apropierea careului.  Marica recuperează și  îi pasează lui Bawab care deschide scorul:  1-0.  Câteva minute mai târziu, Muniru se loveşte cap în cap cu Iulian Roşu și ambii văd  sânge în fața ochilor.
301
Steaua domină în timp ce Astra scapă greu din situații critice printr-o sumedenie de  faulturi ce le aduc o ploaie de  cartonașe  galbene. Repriza  se termină cu acest scor după ce Gavrilaş ratează golul.
228 (1)

Giurgiuvenii nu rezolvă nimic după  pauză. Ies la fel de dezorganizați  şi primesc încă  un gol după  o centrare perfectă a lui Râpă ,  care este transformată în gol de acelaşi Bawab.  Vine și rândul arbitrului Ovidiu Haţegan să mai facă o gafă după cele de până acum din campionat  dând  Astrei un penalty gratuit . Ioniţă 2 însă  trage prost şi  Cojocaru apără.

230

În final  giurgiuvenii să echilibrează  jocul , ba chiar  Teixeira marchează …dar din din ofsaid!  Finalul aparţine gazdelor care presează  fără  e succes însă. Și astfel Steaua câştigă fără emoţii şi se califică în finala Cupei Ligii, acolo unde va întâlni învingătoarea meciului  dintre Dinamo – Chiajna terminat în tur 0-3 .