Un cadou nemeritat făcut lui Porumboiu de ziua acestuia de către arbitri meciului

Vineri 5 octombrie pe stadionul “Marin Anastasovici” din Giurgiu s-a  disputat derby-ul Ligii I la fotbal contând pentru etapa a XI-a: Astra Giurgiu- FC Vaslui. Un meci important , atât pentru configuraţia clasamentului, dar şi din perspectiva orgoliilor aflate în joc, ţinând cont că cele două echipe sunt antrenate de cei mai vîrstnici antrenori ai ligii: Viorel Hizo- FC Vaslui (65 ani) şi Gheorghe Mulţescu- Astra Giurgiu (61 ani). Din cele 6 meciuri directe disputate între Hizo şi Mulţescu doar o  victorie aparţinuse antrenorului Astrei, trei victorii aparţinând antrenorului Vasluiului, celelalte 2 partide terminându-se la egalitate. Deşi Vasluiul venea după o partidă câştigată la Piatra Neamţ, misiunea lui Sînmărtean şi a colegilor săi,  în meciul cu Astra, nu era deloc simplă deşi Hizo declarase înainte de meci că venea la Giurgiu cu un singur gând: victoria. La fel de important era faptul că Vasluiul nu se impusese până acum niciodată pe terenul Astrei.

Bişniţarii au vândut – “la negru” – biletul cu  150 de RON !

Giurgiuvenii s-au bătut pe bilete, reuşind să epuizeze în doar jumătate de oră toate tichetele tipărite la Ploieşti. Cu o zi înainte de disputarea meciului stadionul şoseaua de centură din dreptul stadionului giurgiuvean a fost luat cu asalt. Bişniţarii au fost reinventaţi.  Costul unui bilet (între 5 RON şi 15 RON) a ajuns cu cîteva ore înaintea partidei la o valoare de zece ori mai mare! Asta nu i-a îndepărtat de tribune pe fani, entuziamaţi de faptul că au şi ei o echipă în prima ligă.

“Pe locul 3 in Romania, Astra încă nu s-au obişnuit cu public. A trecut de la 100 de fani la Ploiesti, la un stadion arhiplin la Giurgiu. Galeria vine la meci cu camionul, dar organizarea e nemţească ! Fanii au luat cu asalt stadionul din Giurgiu, inarmati cu tobe si steaguri.
Totul e organizat. Fanii merg incolonati cu biletul la vedere. La Giurgiu, Astra are fani stilati, care vin la meci cu papion, joben si baston.”

Echipele aliniate :

ASTRA: Kello – Enache, A. Mureşan, V. Găman, J. Morais – Yahaia, Takayuki – Tembo, Distefano, Vădrariu – Fatai.  Rezerve: Lung jr., Ben Yousef, Budescu, Ivanovski, Nogo, De Amorim, Boumale

FC VASLUI: Coman – Milanov, Charalmbous, Varela, Sălăgeanu – Caue, N’Doye – Antal, Jumisse, Sînmărtean – M. Niculae. Rezerve: Straton, Celeban, Sburlea, N. Stanciu, Cînu, R. Costin, Varga

Arbitrul de centru:  Balaci Marian. Asistenţi: Nagy Miclos şi Marius  Nicoară.

Meci cu final de INFARCT !

Imediat după fluierul de început al partidei, vasluienii lui Hizo ( sau “Dulăul, după cum este poreclit Viorel Hizo, cel ce  i-a luat locul lui Marius Şumudică pe banca galben-verzilor. ) , şi-au manifestat intenţiile ofensive fiind mai periculoşi. Hizo era motivat şi de Adrian Porumboiu care îl obligă să termine pe podium . Dacă Dulăul va reuşi această performanţă, contractul îi va fi prelungit pe încă doi ani. Dar hai  să ne întoarcem la joc: Antal şi Sînmărtean l-au încercat de mai multe ori pe portarul Astrei, slovacul Kello, aflat la meciul de debut pentru Astra. Vizibil marcat de jocul modest al echipei sale Gigi Mulţescu face prima schimbare încă din  minutul 28 când Budescu îl înlocuieşte pe Vădrariu . Schimbarea s-a dovedit a fi  inspirată. Peste doar 3 minute (31) Budescu îi centrează bine lui Tembo în 6 metri, de unde acesta loveşte mingea puternic cu capul în stânga porţii lui  Coman, oprindu-se ăn plasă. Era 1-0 şi tribunele erau în delir! Până la pauză portarul Vasluiului, J. Morais îşi mai  salvează o dată echipa printr-o intervenţie în faţa lui Caue. Jucătorii lui Mulţescu intrau la cabine în avantaj. După pauză Hizo îi aruncă în luptă pe Varga şi R. Costin, dar tot gazdele şi-au creat cele mai mari ocazii. În minutul 51, Budescu ratat incredibil, şut pe lîngă poarta goală după ce-i driblase pe Varela şi Coman. Portarul Vasluiului a salvat excelent în două rînduri la Fatai şi Tembo, iar echipa lui Hizo era în corzi. Distefano şi Budescu i-au mai dat ceva emoţii lui Coman, în timp ce jocul Vasluiului suferea din ce în ce mai mult. Minutele de prelungiri au fost de coşmar pentru gazde. A. Mureşan a comis henţ în careu, iar Varga a adus egalarea din penalty în minutul 90+5. Arbitrul Balaci făcea astfel un cadou nemeritat lui Adrian Porumboiu care cu doar o săptămână îşi serbase ziua de naştere (27 septembrie).

Filmul meciului, fază cu fază:

Min 4: Astra incepe mai bine si are o prima ocazie importanta! Şutul lui Yahaya trece la o palmă de transversala porţii lui Coman

Min 10: Ocazie URIASA pentru moldoveni! Sutul lui Caue a fost deviat de un fundas advers, dar mingea a cazut pe plasa portii în timp ce portarul Kello fusese depăşit

Min 16: Tembo şuteaza bine de la distanta, dar Coman este la post

Min 17: Niculae reia spectaculos o centrare din corner, însă lovitura fiţoasă dată cu călcâiul trece putin pe lângă poartă

Min 21: Perla neagră a giurgiuvenilor, Tembo, continuă sa ii hărţuiasca pe fundasii vasluieni. Jucatorul Astrei patrunde excelent pe partea dreapta si centreaza in forta însă Coman reuşeste să reţină

Min 22: Fatai patrunde în careu şi cade usor la un duel cu Charalambous, cerând penalty , dar  arbitrul lasă jocul să continue

Min 23: Junior Morais îl loveste cu piciorul in cap pe Milanov, dar este iertat inexplicabil de un cartonaş galben

Min 26: Are loc prima schimbare la Astra: Vadariu îi lasă locul lui Budescu

Min 30: GOOOOOOL ASTRA! Tembo înscrie după o centrare perfectă a noului intrat, Budescu

Min 34: Ocazie imensă pentru vasluieni care par a ieşi din corzi. Mingea trimisa de Caue însă este respinsa, în ultimul moment, de Morais

Min 38: Cartonaş galben pentru Salageanu

Min 39:  Charalambous faulteaza din spate si incaseaza al doilea galben dat de arbitrul de centru în această partidă

Min 44: Dublă ocazie pentru FC.  Vaslui! Kello respinge şutul lui Sânmărtean, mingea ajunge la Antal, dar acesta trimite peste poartă!

Binevenita PAUZĂ!

Min 46: Dublă schimbare efectuata de Viorel Hizo: Raul Costin intră în locul lui Caue, iar Jumise îi lasă locul lui Nicusor Stanciu

Min 51: Ocazie INCREDIBILA ratata de Budescu. Fotbalistul Astrei a reusit sa dribleze până si portarul, dar a trimis pe langa poarta goală, din câţiva metri

Min 57: Încă o şansă uriaşă pentru giurgiuveni! Coman respinge în fata sutul lui Fatai, mingea ajunge la Tembo, dar fotbalistul lui Gheorghe Multescu nu reuseste sa inscrie cu poarta goală

Min 58: Astra continua sa preseze. Distefano trimite bine de la 20 de metri, însă şutul este reţinut în doi timpi de Coman

Min 66: Iese Antal, intră Varga

Min 74: Galben încasat de Kello pentru trageri de timp

Min 77: Un nou galben încasat de data asta de Yahaya

Min 78: Varga primeşte şi el cartonaş după o intrare periculoasă cu talpa sus

Min 82: O foarfecă superbă a lui Distefano, demnă de generic, dintr-o poziţie extrem de incomodă. Bine plasat, Coman reuseste sa reţină

Min 85: Iese Budescu, intră Ben Yousef

Min 87: Fatai este înlocuit şi el de Ivanovski

Min 93: PENALTY pentru Vaslui dupa un carambol în careul giurgiuvenilor. Arbitrul a semnalizat un henţ (n.red. imaginar!)  în careul lui Andrei Mureşan

Min 94: Se bate lovitura. GOOOL VASLUI! Varga transformă fără emotii iar Vasluiul egalează în ultimul minut de prelungire, după ce gazdele rataseră de trei ori cu poarta goală! Final de Meci!

De menţionat că antrenorul Mulţescu a fost nevoit să urmărească din tribune mare parte din repriza a doua după ce a fost eliminat, pentru offense aduse arbitrului asistent.

Ce au scris cronicarii imediat după meci:

“Vasluienii nu au jucat nimic şi au egalat dintr-un 11 metri acordat gratuit şi executat de Varga în ultima secundă de joc.”

“Vrăjile lui Gigi şi un cap din Zambia. Astra e mai clară şi mai dezinvoltă, Vaslui, doar un melanj ţipător şi sec, cu Antal şutînd obosit (17). Charalambous îl blochează in extremis pe Fatai (22), Mulţescu fierbe şi-l bagă pe Budescu, iar „giurgiuveanul de Prahova”, după un inutil exterior preţios, centrează fantastic: cap Tembo, 1-0 (31). Caue e blocat la un şpiţ de egalare (34), ceva tresare în orgoliul cipriot-senegalez-mozambican-brazilian, dar două şuturi furioase, Antal şi Sînmărtean (44), trag cortina.

Îi ţine şi inima!? „Gigi, şi eu am sînge!”, pare să şuiere Hizo şi o ia pe partea românească: intră Stanciu şi Costin, ies Jumisse şi Caue, cine ştie ce „tribale” or fi auzit la vestiar înlocuiţii! Dar tot Budescu face o cursă uluitoare, trece şi de Coman, dar trage pe lîngă cu poarta goală în faţă (51), apoi Tembo se ofileşte incredibil în buza porţii (56). Vaslui avansează, dar gazdele respiră fierbinte în contraatacuri, DiStefano nu cadrează un voleu pe spate (83). Mulţescu e eliminat pentru ieşiri nervoase de puştan şi, cînd să se culce pe locul 2 în Liga 1, apare bomba în asediul oaspeţilor: penalty pentru henţ la Mureşan, în minutul 93, deşi mingea îl lovise în burtă! Egalează Varga. Vă ţine şi inima, nea Gigi, nea Viorel?”

Evoluţia de vineri seară a  portarului Marian Kello (30 de ani), aflat la primul joc în tricoul Astrei Giurgiu, n-a fost privită cu ochi buni de fostul jucător şi antrenor Ilie Balaci. Acesta a criticat ieşirea hazardată a goalkeeper-ului slovac la faza premergătoare penalty-ului din care vasluienii au egalat prin Dacian Varga şi faptul că Gheorghe Mulţescu nu a mizat pe Silviu Lung. Opinia „Minunii Blonde” l-a deranjat pe tehnicianul Astrei care a dat o replică tăioasă.
„Prietenul meu Ilie Balaci să se informeze şi după aia să vorbească de ce nu l-am băgat pe Lung, al treilea portar al ţării. Nu l-am băgat pentru că Lung a stat două luni cu mâna dreaptă imobilizată având fisură şi a început antrenamentele de trei zile şi cu asta am spus totul. Eu ştiu cel mai bine, antrenorul ştie cel mai bine. A fost şi el antrenor dar a fost pe la cămile pe-acolo şi probabil că altfel se judecă” a declarat Gheorghe Mulţescu la conferinţa de presă de după meci.

Declaraţii după meci :

Ioan Niculae – patron Astra: „Nici vorbă de 11 metri. Este al doilea meci consecutiv când pierdem puncte în prelungiri. Nu ştiu de ce dracu’ Mulţescu face experimente! Aveam portar mai bun în lot, nu aveam nevoie să transferăm… ne-a pierdut două puncte”.

Dinu Gheorghe ( poreclit Dinu “Vamă”) – conducător club Astra : “Rezultatul este nedrept. Este vina arbitrului, nu poate fi vorba de o vină a echipei cînd iei un asemenea gol în minutul 94. De ce a fost delegat un arbitru neexperimentat ca Balaci la un meci între ocupantele locurilor 3 şi 4 din campionat. Penalty-ul a fost inventat, nu doar atît, toată maniera de arbitraj a fost pro-Vaslui.”                 Dinu Gheorghe mai spunea că : „Vaslui nu a avut nici o ocazie clară tot meciul, dar a reuşit un egal. Din păcate, noi am ratat foarte mult, iar ei au luat un punct din nimic”

Adrian Porumboiu – patron Vaslui: „Nu meritam să câştigăm un punct. Am jucat modest, dar poate există o justeţe a fotbalului, la câte puncte am pierdut pe nedrept în anii trecuţi…”

Arbitrul i-a răzbunat pe vasluieni pentru un meci “cu cântec” din 2011
Deşi se pare că Astra a fost mereu o piază rea pentru Vaslui, de data aceasta a fost invers.  Moldovenii chiar au pierdut titlul în sezonul 2010/2011 după un meci cu Astra, partidă în care au fost egalaţi în minutul 93, printr-un gol marcat de Fatai. De data asta băieţii lui Hizo s-au răzbunat pe acel moment când cu trei minute înainte de finalul partidei, Istvan Kovacs l-a eliminat pe Mike Temwanjera iar Vasluiul a pierdut lupta cu Oţelul, titlul mergând pe malul Dunării.

Bilanţul întâlniririlor era în favoarea lui Hizo

Bilanţul întâlnirilor directe dintre cei doi era până la ora disputării acestei partide net, în favoarea lui Viorel Hizo, nea Gigi Mulţescu nemaireuşind vreo  victorie în faţa actualului antrenor al Vasluiului încă din anul de graţie1991! Pentru amatorii de statistici precizăm că Gigi Mulţescu a debutat ca antrenor  în Liga 1 în august 1986 în timp ce Vorel Hizo şi-a făcut debutul în august 1990. Cei doi au acum, împreună, aproape 700 de meciuri în prima ligă ( 469 pentru antrenorului moldovenilor şi 215 în contul antrenorului Astrei).  Din cele 215 partide înregistrate de Mulţescu, nouă au fost pe banca Vasluiului, însă bilanţul a fost unul dezasturos: o victorie, două remize şi şase înfrîngeri.

Transferuri

Mulţescu a confirmat că transferul lui Curelea la Astra e foarte aproape de a se rezolva. „Curelea este 99 la sută jucătorul nostru. Aveam nevoie de un vîrf ca el, va fi un om de bază al echipei”, a spus tehnicianul ( conform Mediafax).  Antrenorul Astrei crede că fostul „student” are calităţi similare cu germanul Mario Gomez. Curelea aşteaptă decizia Comisiei pentru Statutul Jucătorului, de joi, pentru a deveni liber de contract, după care va semna un angajament cu Astra pînă la iarnă, cu opţiune de prelungire. A fost dorit de Steaua şi Rapid, dar a ajuns pînă la urmă la Astra. Atacantul care speră să scape de Sportul s-a pregătit cîteva zile şi cu Vaslui, dar n-a ajuns la un acord cu Adrian Porumboiu. Curelea a jucat până acum numai la Sportul.

Un caz de transfer reuşit este cel al lui Ivanovski.  Dat afară din Polonia, de la Arka Gdynia, Ivanovski a fost refuzat de mai multe formaţii înainte să semneze cu Astra. Mirko Ivanovski (22 de ani) a izbutit un hat-trick cu Chiajna şi este eroul celei mai spectaculoase victorii a Astrei, dar macedoneanul nu s-a simţit excelent în ultimele 12 luni. Asta după ce era considerat unul dintre cei mai promiţători atacanţi din Macedonia şi chiar a fost jucat pentru o scurtă perioadă şi la Slavia Praga. Dar, deşi începuse bine perioada la Arka, echipă din liga a doua poloneză, s-a certat cu antrenorul şi a fost trimis să joace la „satelitul” din liga a 4-a! Nemulţumit de statutul de la echipă, Ivanovski a dat probe la LKS Lodz (Polonia), Dinamo Minsk (Belarus) şi Karlsruher (Germania), dar nu a convins la nici una dintre formaţii. A ajuns la Astra în această vară, fiind dorit insistent de preşedintele Dinu Gheorghe. Prahovenii au plătit doar 30.000 de euro pentru macedonean, toţi banii însemnând prima de instalare.