679176_1pancu_enache_800x600_41440000
În ciuda locului de lider ocupat de Astra Giurgiu, în Clasament, la meciul cu Voluntari, pe stadion au fost mai mulți jandarmi și forțe de ordine decât spectatori, ceea ce ne-a îndemnat să credem că giurgiuvenii au mult fler știind parcă ce urma să se întâmple de-a lungul întregii partide. Totodată s-a demonstrat faptul că echipelor noastre din Liga I le lipsește constanța în evoluții ,  Astra  terminând egal , cu  penultima clasată, după ce învinsese echipa campioană, Steaua,  cu doar câteva zile înainte,   cu 1-0.

220

Flmul meciului ( pe scurt)

Băieții lui Mulțescu au început bine și au ratat prima ocazie la Giurgiu, prin Pancu, semn că dacă ai bătrâni în echipă trebuie să-i cultivi, că nu se știe când te scot din încurcătură… Mihai Costea şi Novac i-au dat mari emoții lui Silviu Lung Junior, la aceeaşi fază. Insistenţa ilfovenilor  s-a fructificat abia  în minutul 29 când Costea a fost faultat în careu de jucătorul giurgiuvean, Queiros, iar Pancu a marcat impecabil lovitura de pedeapsă, al doilea gol al său în acest sezon.

110

De partea cealaltă multă precipitare în joc…Balauru, portarul oaspeților  a scos  şutul lui Alibec de lângă bară  și cam atât până la pauză.  Doar Enache a  mai creat suspans în teren,  în rest nimic. În minutul 65, Mihai Costea face henț în careu  mingea cu mâna în propriul careu iar Alibec  egalează cu o execuţie plasată.

Pe final, cele două echipe şi-au împărţit numărul ocaziilor. Cele mai importante fiind  șutul lui Florea ,  scos de Balauru, și cel al lui Pancu , declarată de toți ca fiind marea ratere  partidei . Și astfel cele două echipe au plecat la cabine âmpărțindu-și punctele: Astra – Voluntari  1-1.

(Fotografiile au fost realizate de colaboratorul nostru Costel NICOLAE)