Echipa Astra 2 Giurgiu a înregistrat, sâmbătă, în etapa a douăsprezecea, la Galaţi, cel de al treilea rezultat de egalitate din actuala ediţie de campionat a ligii secunde la fotbal. Giurgiuvenii au avut ca adversară formaţia locală Dunărea, iar elevii lui Imilian Şerbănică sperau să obţină maximum de puncte din această partidă. Din păcate, nu a fost să fie aşa, giurgiuvenii evoluând modest în prima parte a jocului.

În minutul 17 gazdele au reuşit să deschidă scorul prin Pribeac, cu un şut de la 14 m după o centrare venită de pe dreapta de la V. Munteanu. Zece minute mai târziu s-a făcut 2-0 pentru Galaţi, D. Florea înscriind cu capul din şapte metri şi stabilind scorul la pauză, 2-0 pentru Dunărea.

La două minute de la reluare, oaspeţii au redus din handicap prin Fonseca, brazilianul înscriind din apropierea porţii după ce i-a revenit mingea din bară. În minutul 57, după o cursă individuală în care a pierdut pe drum trei adversari, V. Munteanu a înscris cu un şut sub transversală din interiorul careului mare, ridicând scorul la 3-1. Văzându-se conduşi cu două goluri diferenţă, vizitatorii au luat cu asalt poarta gălăţeană şi în minutul 66 Fonseca a realizat dubla cu un şut din zece metri, după o centrare venită de pe partea stângă. Când nimeni nu se aştepta, giurgiuvenii au reuşit să egaleze, în minutul 90 prin M. Stan, care l-a executat din 6 metri pe goalkeeperul gălăţean. Astfel, partida s-a încheiat cu un rezultat de egalitate, 3-3, iar punctul cucerit de Astra 2 în deplasarea de la Galaţi este binevenit în economia clasamentului.

Dunărea: Măstăcan, D. Cristescu (68 Cucu), M. Marin, D. Florea, D. Popescu, Cioinac, Al. Cristea, V. Munteanu (84 Căldăraru), Enache (58 Velescu), Pribeac, Cârjan. Antrenor: Viorel Tănase.

Astra 2: Dragne, C. Gheorghe, Valdez (46 Şanţmare), Damian, V. Sandu (64 Al. Stan), Ochia, G. Marcu, Senin, William, Lukacs (67 M. Stan), Fonseca. Antrenor: Imilian Şerbănică.

Au arbitrat: Lucian Rusandu (Sf. Gheorghe), Gabriel Stroe (Piteşti), Daniel Mitruţi (Craiova).

Rezultatele etapei a XII-a: Ceahlăul Piatra Neamţ – Săgeata Năvodari 2-0, FC Snagov – Delta Tulcea 0-1, FC Farul – Steaua II 2-0, FC Botoşani – Gloria Buzău 0-0, CS Otopeni – Dinamo II 4-0, Juventus Bucureşti – CF Brăila 1-1, Dunărea Galaţi – Astra 2 3-3, Viitorul Constanţa – Concordia Chiajna 2-2.

Etapa viitoare: Gloria Buzău – Ceahlăul Piatra Neamţ; Astra 2 – FC Snagov, Delta Tulcea – FC Farul, Concordia Chiajna – FC Botoşani, Săgeata Năvodari – CS Otopeni, Dinamo II – Juventus Bucureşti, CF Brăila – Dunărea Galaţi; Steaua II – Viitorul Constanţa.